Posted by Marek | Posted in kontrakty terminowe | Posted on 27-07-2010 11:13 pm
3
fw20u10
Wybicie z chmury górą, które nastąpiło 21.07.2010, wygenerowało nam ostateczny sygnał kupna. Wykrystalizował on sytuację, która była dość ciekawa (więcej na ten temat jest w poprzedniej analizie kontraktów). Mieliśmy zatem komplet sygnałów kupna wygenerowanych z techniki Ichimoku i pozycje długie były po wybiciu bezapelacyjnie preferowane.
Osiągnięty po wybiciu wzrost jest dosyć imponujący. Dziś jednak otrzymaliśmy negatywną świecę japońską, a także wskaźniki szybkie wskazują wykupienie rynku. Doszliśmy także w okolice zniesienia 78,6% spadków rozpoczętych 15.04.2010. W tym miejscu zamknąłbym co najmniej połowę pozycji długich, a osoby lubiące agresywne strategie mogą nawet pokusić się o wzięcie pozycji krótkich ze stopem powyżej dzisiejszego maksimum.
Przestrzegam jednak, że gra pod prąd bardzo często kończy się na SL 😉
Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 25-07-2010 1:34 pm
0
Grajewo
Kolejną spółką, którą zamierzam teraz bacznie obserwować jest producent płyt wiórowych Pfleiderer Grajewo.
Z techniki Ichimoku otrzymaliśmy parę sesji temu już wstępne sygnały kupna, lecz były one klasyfikowane jako słabe i nie podejmowałem żadnych działań. Teraz będę uważnie obserwował jak zachowa się kurs wobec chmury, która pełni teraz rolę oporu. Wybicie górą z chmury, na wysokim obrocie, będzie dla mnie sugestią do zakupu, gdyż potwierdzi wygenerowane wcześniej sygnały kupna. Zlecenie obronne, po ewentualnym zakupie, umieściłbym częściowo poniżej chmury, a dla reszty akcji poniżej niebieskiej linii Kijun-sen.
Reasumując, na razie Grajewo jest spółką do obserwacji, pojawiły się co prawda z analizy technicznej metodą Ichimoku już pierwsze sygnały kupna, lecz czekam jeszcze na ich potwierdzenie.
Posted by Marek | Posted in Surowce | Posted on 20-07-2010 1:15 pm
3
Złoto
Od niedawna zacząłem intensywnie obserwować złoto, gdyż było w ciekawym z technicznego punktu widzenia miejscu. Można się było tam spodziewać zarówno końca spadkowej korekty, jak i sygnału do kontynuacji spadków. Ostatecznie wybiliśmy się dołem z obszaru chmury, generując tym samym kolejny sygnał sprzedaży.
Pierwszego lipca otrzymaliśmy z techniki Ichimoku aż trzy sygnały sprzedaży, z czego dwa były słabe a jeden był średni. Ponad tydzień później, doszedł kolejny sygnał sprzedaży o średniej sile. Obecnie mamy zatem komplet sygnałów sprzedaży, co sugeruje niedźwiedzie nastroje na rynku złota.
Krótkoterminowo nie można jednak wykluczyć, że nastąpi korekta wzrostowa, której zasięg przy agresywnym ataku byków może dojść nawet do dolnych ograniczeń chmury. Potencjalnym miejscem z którego strona popytowa mogłaby rozpocząć atak, może być 50% zniesienia Fibonacciego. Kolejnym rejonem wartym uwagi, gdzie może wystąpić korekta (lub nawet zwrot – lecz jest zbyt wcześnie by o tym teraz rozważać) jest 61,8% zniesienie Fibonacciego.
Reasumując, dominuje na rynku złota tendencja spadkowa. Wchodzi on jednak powoli w obszar wyprzedania i przy graniu na spadki trzeba uważać na korektę wzrostową, która może się wykreować w okolicach 50% zniesienia Fibonacciego.
Posted by Marek | Posted in kontrakty terminowe | Posted on 16-07-2010 8:35 am
4
fw20u10
Zainicjowany przez kupujących 1 lipca ruch wzrostowy powoli traci impet. Otrzymaliśmy dwie świece o negatywnej wymowie, które pojawiły w rejonie górnej krawędzi Kumo. Jest to nieprzypadkowy rejon cenowy, zatem w tym miejscu jest ciekawa możliwość zawierania transakcji. Bliskość górnej krawędzi sprawia, że w tym miejscu można wziąć pozycje krótkie, ze stopem powyżej przedwczorajszego maksimum. Można je brać ze względu na optymalny stosunek zysku do ryzyka. Pamiętajmy też, że wybicie z chmury górą na wysokim obrocie wygeneruje nam sygnał kupna. Jest to więc bardzo ciekawy rejon wart obserwacji.
Reasumując, w obecnym rejonie można wziąć shorty ze stopem powyżej przedwczorajszego maksimum, który nie będzie w przypadkowym miejscu ze względu na obecność górnej krawędzi chmury. Jeśli ten stop zostanie wybity, a do tego obroty będą na przyzwoitym poziomie, to otrzymujemy sygnał kupna. Będzie wtedy można wziąć longi, ze stopem poniżej górnej krawędzi chmury.
Posted by Marek | Posted in FOREX | Posted on 12-07-2010 10:38 pm
8
Para walutowa eur/usd
Na głównej parze walutowej EUR/USD doszło do ciekawej sytuacji. Byki zapędziły się w głąb chmury, lecz widać ich osłabienie. W najbliższych dniach powinno dojść do rozstrzygnięcia. Abstrahując jednak od tego czy uda im się ją pokonać czy nie, jest obecnie dobre miejsce do rozważenia wzięcia pozycji krótkich.
Jest dobre dlatego, że stosunek zysk/ryzyko jest optymalny. Górna krawędź chmury stanowi silny bastion zatem ustawienie stop loss’a (SL) powyżej niej będzie rozsądnym rozwiązaniem. Potencjalne przebicie takiej zapory potwierdzi ambicje byków, więc SL tam ustawiony uchroni nasz portfel przed stratami.
—–
Ps. Proszę też czasem zerkać na komentarze, gdzie podaję też niekiedy jakieś wskazówki dotyczące analizowanego wykresu.
Posted by Marek | Posted in inne | Posted on 07-07-2010 4:43 pm
0
W nowym numerze Equity Magazine znalazł się mój artykuł pt. „Piramidy finansowe”. Fragment artykułu znajduje się poniżej. Read the rest of this entry »
Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 01-07-2010 8:36 pm
0
Kopex
Walor ciągle przebywa w silnym trendzie spadkowym. Sygnały sprzedaży na bazie techniki Ichimoku są systematycznie generowane od stycznia 2010. Potwierdzają zatem one siłę trendu spadkowego, który dominuje. Jaskółek zapowiadających odwrócenie tendencji spadkowej na chwilę obecną żadnych nie ma.
Walor odkładam do obserwacji i będę go wnikliwie analizował co jakiś czas. Jeśli uznam, że sytuacja techniczna się poprawiła, poinformuję o tym na dzień przed moim zakupem.
Posted by Marek | Posted in kontrakty terminowe | Posted on 01-07-2010 8:28 pm
4
fw20u10
Od dłuższego czasu byki nie potrafią przebić się przez chmurę. Podejmowały kilka ataków, lecz żaden nie był skuteczny. Sentyment chmury jak i położenie linii Chikou Span ciągle wspierają niedźwiedzie. Trzy sesje temu pojawił się również silny sygnał sprzedaży. Dopiero pokrycie ostatniej luki bessy poprawiłoby techniczny obraz wykresu i dało szansę na przygotowanie ataku na chmurę.
Reasumując, dopóki nie zostanie pokonany obszar chmury, dopóty preferencje będą dla spadków.