Posted by Marek | Posted in indeksy | Posted on 23-01-2022 3:27 pm
19
Jak zapewne większości z Was wiadomo, w Niemczech odczyt inflacji PPI był najwyższy od bagatela 73 lat! Pandemia i przerwane łańcuchy z dostaw w połączeniu z prężeniem muskuł „niedźwiedzia ze Wschodu” dają się we znaki nawet najbogatszym i najbardziej rozwiniętym krajom Europy.
Tutaj nie ma co ukrywać, zważywszy na to, że z Niemiec importujemy najwięcej towarów (wg danych za pierwsze półrocze 2021 było to 21,6% całego importu), na pewno dostaniemy rykoszetem. Niejeden będzie musiał mocno zacisnąć zęby wymieniając w tym roku Porsche na nowe. 🙂
Przechodząc do meriutum. DAX, główny niemiecki indeks po bardzo wysokich wzrostach od covidowego dołka z 2020 roku, zaczyna wchodzić w okres niezdecydowania.
Niedawno na naszej grupie dyskusyjnej dla osób po obydwu szkoleniach (głównej Liście Absolwentów), podałem poziomy dla WIG20 oraz narzędzia, które teraz trzeba odkurzyć, gdyż po przerwie, znów nadchodzi ich czas (kto ma ode mnie wędkę z ES, niech odświeży wiedzę z setupów, które są wymienione w materiałach za działem o psychologii inwestowania).
Natomiast jak ktoś nie posiada wędki, ani żadnego własnego systemu, to zamiast chodzić po omacku, niech zerknie choćby na darmowe materiały od p. Bulkowskiego (tulink) i przeanalizuje czy przypadkiem na DAX nie ma czegoś podobnego do tego w linku. 😉
W grudniu świat rodzimej finansjery obiegła informacja, że upada kolejny podmiot ze stajni dr Leszka Czarneckiego. Niby nic zaskakującego, biorąc pod uwagę wpisy na portalach z ocenami pracodawców, gdzie pracownicy owego podmiotu skarżyli się, że od miesięcy nie dostają należnych im pieniędzy, ale wielu ta wiadomość zszokowała, co było widać po panicznej wyprzedaży w końcówce grudnia.
Ja walory ze stajni pana doktora już jakiś czas temu wpisałem na swoją czarną listę, o czym też był swego czasu ostrzegawczy wpis na blogu. Końcowa puenta brzmiała: profilaktyka jest zawsze „tańsza” niż „leczenie”.
Wzrastająca inflacja zapewne będzie motorem napędzającym kolejne rzesze graczy na giełdę, gdzie czekają liczne pułapki. Część z nich można ominąć, nie inwestując w spółki, których biznes najlepsze lata ma już za sobą, a światełka w tunelu nie widać. Kto dziś szukając kredytu korzysta z doradców skoro w internecie jest mnogość porównywarek kredytowych?
Zawsze przed inwestycją warto sobie zadać pytanie czy samemu skorzystałoby się z ich usług (czy zakupiło towar, gdy mowa o producentach) albo czy komuś z rodziny polecilibyśmy ich usługi/towar gdyby czegoś takiego potrzebowali?
Giełda to ciężki fach, gdzie czyhają mnogie zasadzki, szczególnie na tych, którzy lubią chodzić na skróty.
Posted by Marek | Posted in Edukacja finansowa | Posted on 12-01-2022 1:35 pm
29
Po panicznym roku 2020, kiedy to nastąpiła kulminacja strachu przed wirusem, rynki, jak i ludzie, zaczynają być powoli już „znieczuleni” na to wszystko. I znów jako jeden z niewielu chodzę w masce, tak jak to robiłem niegdyś w sezonie grzewczym (chroniąc drogi oddechowe przed PM 2,5 – obecnie na szczęście sąsiedzi korzystając z programów typu Czyste Powietrze, pozakładali pompy ciepła i fotowoltaikę, więc na wiosce mam w miarę spokój) i znów ludzie się dziwnie na mnie patrzą. Oczywiście mają prawo nie wiedzieć, że prawdopodobnie posiadam jedną z nielicznych masek, które faktycznie chronią, gdyż miałem okazję wesprzeć finansowo projekt rodzimego wynalazcy, który na jednym z portali zbierał środki na maskę z aktywną powłoką, która w czasie rzeczywistym dezynfekuje swoją powierzchnię (chroniąc przed wirusami, bakteriami czy grzybami), także mam zapas dla siebie i rodziny na jeszcze kilka ewentualnych fal pandemicznych. 🙂
Natomiast miejmy nadzieję, że do tych fal nie dojdzie, bo konsekwencje „pandemicznych lat” wyraźnie widać na całym świecie. Złamane łańcuchy dostaw oznaczają niedobory, a gdy są niedobory, to „towar dostaje ten, kto więcej zapłaci”.
Gdy doda się do tego zmianę trendu na rynku gazu
(o czym też alarmowałem na blogu z wyprzedzeniem, kto miał firmę zależną od gazu mógł w porę zabezpieczyć się odpowiednimi instrumentami finansowymi – precyzyjnie wyliczonymi, nie dla spekulacji, a dla „zamrożenia” ceny przy pomocy longów), to odbiło się wszystko na cenach towarów. W całej Europie.
Posted by Marek | Posted in FOREX | Posted on 04-01-2022 6:24 pm
11
Jakiś czas temu we wpisach związanych z rodzimymi parami walutowymi przestrzegałem, by nie dawać się nabrać na płynące z mainstreamu „mumbo-jumbo”, gdyż rynki finansowe rządzą się swoimi prawami, a polityka monetarna to nie jest rzecz, która potrafi łamać giełdowe trendy (ile to już banków centralnych przegrało ze spekulantami?*).
Co mówi teoria mainstreamu na temat stóp procentowych i siły waluty? Mówi, że podnoszenie stóp procentowych to panaceum do jej umocnienia.
Co mówi praktyka? Turecki bank centralny w ramach walki z inflacją i osłabieniem waluty, obniżył stopy procentowe! Następnie orędzie wygłosił Prezydent Turcji, gdzie nie dość, że dobitnie powiedział, że to właściwa decyzja, to jeszcze zaznaczył, że zrobi wszystko, by nastały kolejne obniżki.
Przekazane w czasie zapisu na newsletter dane (pseudonim/imię + e-mail) nie będą nigdy odsprzedawane ani przekazywane podmiotom trzecim. W każdej chwili można anulować subskrypcję.
Informacje przedstawione na niniejszej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Spekulacja na rynkach finansowych jest bardzo ryzykowna. Istnieje ryzyko utraty całego kapitału. Czytelnik na podstawie własnych przemyśleń podejmuje sam własne i suwerenne decyzje inwestycyjne. Wszystkie działania podejmuje tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Autor nie odpowiada za treść komentarzy do wpisów. Komentarze z kryptoreklamami będą usuwane blokowane. Strona korzysta z plików Cookie.
Wszystkie teksty i fotografie znajdujące się na niniejszym blogu są objęte prawem autorskim. Wykorzystywanie tekstów witryny oraz publikowanych zdjęć bez zgody autora jest nielegalne i pociąga za sobą odpowiedzialność prawną.
Podstawą prawną jest ustawa z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - Dz.U. Nr 24 z dnia 23 lutego 1994 roku poz.83 wraz z późniejszymi aktualizacjami.