Budimex – cichy bohater od zbiornika Racibórz Dolny – parę refleksji w kontekście powodzi 2024

Posted by Marek | Posted in akcje | Posted on 18-09-2024 11:30 am

4

W mediach na zasadzie „chleba i igrzysk” trwa przekrzykiwanie się największych obozów, które przypisują sobie „ojcostwo” zbiornika, tak jakby „szeregowy Kowalski” nie potrafił sobie doczytać, że plany, że coś trzeba w tym rejonie utworzyć snuto już przynajmniej po roku 1880, potem po powodzi z 1997 zaczęto brać to na poważnie i najpierw rząd SLD-PSL dał polityczną wolę do działania w tej tematyce, potem w 1998 za rządu AWS-UP opracowano „Generalną Strategię ochrony przed powodzią dorzecza Górnej i Środkowej Odry po wielkiej powodzi lipcowej 1997 r.”, w 2004 rząd koalicji SLD-UP rozpoczął wywłaszczanie gruntów pod budowę zbiornika, w 2007 roku za rządu koalicji PiS-Samoobrona-LPR, kiedy to premierem był nie kto inny jak Jarosław Kaczyński, zdobyto finansowanie na budowę zbiornika (kredyt m.in. z Banku Światowego), w 2013 za czasów rządu PO-PSL podpisano umowę z pierwszym wykonawcą, w 2016 za rządu koalicji PiS odkryto, że budująca firma zrobiła fuszerkę (użyto materiałów nie nadających się do tego typu obiektu – trzeba było rozbierać wiele kilometrów wałów), wyrzucono wykonawcę i w 2017 wszedł Budimex wraz z partnerem Ferrovial Agroman S.A. by w 2020, za czasu rządu Mateusza Morawieckiego, obiekt oddać do użytku.

Także była to praca zespołowa, sztafeta złożona z wielu partii i rządów, które wspólnymi siłami (kluczowe tematy zawsze powinny być robione w zgodzie i wspólnymi siłami) doprowadziły do powstania zbiornika Racibórz Dolny, choć zbyt wielu politykom nie potrafi to przejść przez gardło.

Także konsorcjum Budimexu postawiło „kropkę nad i” i wszystko wskazuje na to, że zbiornik wytrzymał, także zrobili to dobrze. Brawa dla nich!

A jak wykres?

Kurs jest powyżej linii Kijun-sen i Tenkan-sen, ale cena mi się nie podoba. Jakby było poniżej 400, to bardziej skłonny byłbym do zakupu, a przy obecnym kursie wolę szukać miejsc, gdzie potencjalny ruch do góry będzie wielokrotnie nagradzał poniesione ryzyko. 🙂

PS O fuszerce na budowie zbiornika można doczytać m.in. tu:
https://dziennikzachodni.pl/abw-na-budowie-zbiornika-raciborz-dlaczego-zbudowano-wadliwe-waly/ar/10365208

PPS Natomiast jeszcze w kontekście powodzi, zaskakujące bądź może dla niektórych nie, są dane z piątku 13.09.2024, kiedy było już wiadomo co się dzieje w Czechach i jakie masy wody się zbliżają, to „państwowe zbiorniki” zamiast spuszczać wodę, by zrobić miejsce na fale powodziowe, to ją (poza Topolą i Bukówką) zaczęły gromadzić, natomiast biznesowe zbiorniki Tauronu, zaczęły wodę spuszczać, by – jak nakazuje logika – zrobić miejsce na wody powodziowe.

Szczegóły omówił pan Radosław Pogoda w tym wideo: https://www.youtube.com/watch?v=hWNs58F89Y8

Źródło: Radosław Pogoda, YT: https://www.youtube.com/watch?v=hWNs58F89Y8

Komentarze 4 komentarze

Twierdzisz że była to praca zespołowa, ale z wpisu wynika że rządy PO zawaliły sprawę – wybrały do roboty wykonawcę, którego nie kontrolowały i zrobił fuszerkę, a teraz jeszcze nie spuściły wody na przyjęcie fali powodziowej. Trudno pisać tu o pracy zespołowej.

Chodziło mi bardziej o szerszy kontekst, że każdy pchał ten temat do przodu na zasadzie, że „robimy”, a nie „uwalamy, bo to poprzednicy wymyślili”.

Natomiast w kwestii zbiorników, to na filmiku p. Radosław Pogoda opisuje swoje spostrzeżenia (jako osoba współpracująca w przeszłości z państwowymi podmiotami za różnych partii). Warto posłuchać.

Panie Marku, jak Budimex za drogi do kupna to może w takim razie Tauron

Kupiłem ostatnio Pepco, więc nowych zakupów nie planuję, zwłaszcza, że mam jeszcze parę wyjazdów zagranicznych na głowie. 😉

Zostaw komentarz

(Spam oraz trolling nie przejdą)

Verified by MonsterInsights